Wellness s plaveckým bazénom v hoteli Zelená lagúna otvorený denne.

Dnes je streda 4. decembra 2024, meniny má Barbora a zajtra Oto.

Do Silvestra ostáva 27 dní.

Hrad Čičva


15.06.2011 | História: Ľudia hradný kopec vnímajú len ako hrad. Málokto tuší, že je tam v zemi ukryté množstvo dokladov od mladšej doby kamennej cez mladšiu a neskorú dobu bronzovú, keltské osídlenie v mladšej dobe železnej a Slovanov až po stredovek.

V roku 1270 kráľ Štefan V. daroval šľachticovi Rainoldovi majetok Čičva. V darovacej listine sa neuvádza, že by súčasťou panstva bol aj hrad. No v listinách kráľa Žigmunda (1410 a1414), ktorými potvrdil vlastníctvo panstva Čičava šľachticom z Rozhanoviec, je napísané, že k panstvu patrí aj hrad Čičva. Prvá písomná správa o hrade je z roku 1361. Spravoval ho vtedy kastelán Mikuláš, z poverenia šľachticov z Rozhanoviec. Hrad Čičva mohol vzniknúť z iniciatívy uhorských kráľov v 12. storočí. Jeho hlavnou funkciou bolo strážiť a ochraňovať krajinskú cestu a pohraničie. Šľachtici z Rozhanoviec dokázateľne sídlili na čičvianskom hrade v prvej polovici 14. storočia. 

V polovici 14. storočia boli hlavnými časťami hradu kamenná veža, cisterna v severnej časti hradného areálu a palác v južnej časti. V tom čase si dali zemepáni postaviť hrad a hradný palác vo Vranove, ktorý im poskytoval pohodlnejšie bývanie. Aj v nasledujúcich storočiach hrad Čičva spravovali kasteláni a mal viac vojensko-strážnu funkciu ako sídlo zemepánov. Po potlačení povstania Františka Rákociho II. kráľovské vojsko v roku 1711 hrad zdemolovalo.

Hrad Čičva - na kopci nad bývalou obcou Podčičva (dnes časť obce Sedliská) sa nachádzajú zrúcaniny hradu asi 13 km od Humenného. Možno na neho vyliezť buď priamo po schodoch od rieky (strmo) popri zaujímavej, celkom zachovanej mladšej budove bývalého zemplínskeho archívu. Iná cesta je cez dedinu po ceste stále vpravo až k hradu. Zaujímavý hrad hlavne polooblúkovytými miestnosťami, obrovskými vežami a s náznakmi malých opráv. V minulosti zabezpečoval kontrolu nad celým okolím.