Teplota vody 27,4 stupňov. Blíži sa diaľkové plávanie. Štartuje letné kino pod hviezdami na Dobrej.

Dnes je pondelok 8. júla 2024, meniny má Ivan a zajtra Lujza.

Do začitaku olympijskýh hier ostáva 18 dní.

Čudne obstaráva aj neznáma firma od Domaše


24.04.2013 | Prevzaté z denníka Vranovský Korzár: Firma Obstarávateľ SK chce pre obce a štátne organizácie nakupovať inžinierske služby až za 150 miliónov eur. SLOVENSKÁ KAJŇA/BRATISLAVA. Po tendri neznámej Regionálnej obstarávacej agentúry z Horných Plachtiniec až za 130 miliónov eur, ku ktorému sa prihlásilo 24 verejných organizácií vrátane ministerstiev, sa objavilo ďalšie zvláštne verejné obstarávanie.

Ide o  „poskytovanie komplexných inžinierskych služieb pre inštitúcie verejnej správy“ v neobvyklom finančnom rozpätí 130–tisíc až 150 miliónov eur. Má ísť o mapovacie služby, katastrálne vymeriavanie, topografické a kartografické, katastrálne mapy, či služby na majetkovoprávnu prípravu a majetkovoprávne vyrovnanie a pre neznámych klientov rozbehla súťaž firma Obstarávateľ SK so sídlom v dedine pri nádrži Domaša, Slovenská Kajňa.

 

94–percentný podiel v Obstarávateľovi SK vlastí bývalá podpredsedníčka predstavenstva Devy Trebišov Iveta Beslerová, zvyšok má obec.

 

Na podobnosť s kauzou Horné Plachtince upozornila Korzár istá firma z Košického kraja, ktorá podniká v oblasti geodézie a ponúka svoje služby aj pre verejných obstarávateľov.

 

„Koncom zimy sme im napísali, že chceme súťažné podklady. Odpísali, že nám ich pošlú, len  ak nás vyberú do užšej súťaže. Odvtedy čakáme, či sa nám ozvú, či sme uspeli alebo nie. Celý ten systém sa nám zdá byť dosť nešťastne koncipovaný. Určite by bolo lepšie, keby sa to rozdelilo na desiatky menších zákaziek ako na jednu v rozsahu od 130-tisíc € až do 150 miliónov eur. Isto by takto bola vyššia konkurencia a tá by generovala pre obstarávateľov nižšie ceny,” povedal nám jeden z jej zamestnancov, ktorý si neželal byť  menovaný.

 

Záujem vraj nie je

 

Iveta Beslerová odmieta podobnosť medzi kauzou „Horné Plachtince“ a jej spoločnosťou. Ako nám povedala, zásadný rozdiel je, že jej firma nemá podpísanú ani jednu zmluvu na verejné obstarávanie pre žiadnu štátnu inštitúciu.

 

„Horné Plachtince možno vyzerajú podobne, ale zároveň je to celkom iné. Ja oslovujem väčšinou obce a mestá, či sa k tejto výzve pripoja. Nemám žiadne štátne inštitúcie alebo ministerstvo. Na váš podnet to síce môžem vyskúšať, no nerobím si veľké ilúzie. Som v takom štádiu, že sa teraz budú vyhodnocovať podmienky účasti. Prihlásili sa mi nejaké tri konzorciá,“ uviedla I. Beslerová.

 

Podľa nej sa ale ešte k súťaži nehlásia inštitúcie, ktoré by chceli cez nich obstarávať. Hovorila, že oslovila niektoré obce a ponuku chce poslať aj štátnym organizáciám.

 

Darovala 10 000 eur Malchárkovej strane Nádej

„Systém je taký, že ten, čo sa pripojí, zaplatí poplatok 50 eur, aby sa mi pokryli náklady na moju prácu. Neberiem si percentá z hodnoty verejného obstarávania,“ tvrdila o vlastnej provízii.

 

Na rozdiel od tendra z Horných Plachtiniec sa ale vraj do obstarávania zo Slovenskej Kajne obce či štátne orgány nehlásia.

 

Víťaz sa vyberie cez užšiu súťaž, keď sa nazbiera dostatok verejných inštitúcií, ktoré budú chcieť spoločne obstarávať.

 

„Hlavnou myšlienkou, aby som podnikala v tejto oblasti, bolo to, že po zmene zákona by si obce mali verejne obstarávať napr. aj geometrické plány. Preto som aj chcela v tomto podnikať, no opakujem, zatiaľ len čakáme na odpovede od obcí, či budú mať záujem.“

 

Beslerová v minulosti pôsobila aj s manželom v orgánoch skrachovanej spoločnosti na výrobu cukroviniek Deva Trebišov. Jej osud ju vraj doteraz mrzí.

 

V roku 2006 kandidovala do parlamentu za stranu Jirka Malchárka Nádej, ktorú spomína aj spis Gorila. Na kampaň  jej vtedy darovala 300–tisíc korún (10–tisíc eur). „To bola veľmi zlá investícia,“ vraví.

 

Videli Ruskov koniec

 

V Obstarávateľovi je konateľkou spolu s Katarínou Pezlárovou. Tá je manželkou Ivana Pezlára, ktorý sa tiež venuje verejným obstarávaniam  a eurofondom.

 

V roku 2005 sa kvôli kauze Pezlárovej firmy Cassovia BIC, na ktorú sa za podozrivých okolností Národnej agentúry pre rozvoj malého a stredného podnikania previedlo vyše 1,5 miliardy korún,  skončila politická kariéra šéfa ANO Pavla Ruska, ktorý bol dovtedy ministrom hospodárstva a za agentúru zodpovedal.

 

“Pána Pezlára nepoznám a ani  s ním  nie som v kontakte. S jeho manželkou spolupracujeme vo firme, obe sme odborne spôsobilé osoby na verejné obstarávanie. V podstate ja robím výkon a ona to všetko odkontroluje,” tvrdí I. Beslerová.

 

Obec detaily nepozná

 

Starosta obce Jozef Durkaj o tendri veľa nevedel.

 

„Ona (Beslerová) ma oslovila,“ hovoril o tom, ako sa obec dostala k podielu vo firme.

 

„Keď chcem byť dobrý starosta, musím makať od nevidím do nevidím,“ popisoval, prečo na ponuku pristal.

 

„Do detailu“ čo a pre koho bude firma so spoluúčasťou jeho obce obstarávať, však podľa neho ešte nedošli. „To bolo voľačo protizákonné?“ pýtal sa SME na tender.

 

Predsedníčka Úradu geodézie, kartografie a katastra (ÚGKK) Mária Frindrichová hovorí, že o obstarávaní nič nevedeli a dozvedeli sa o ňom až v momente, keď sa zvrejnilo vo vestníku verejného obstarávania.

 

„S naším úradom to nemá nič spoločné,“ vravela. Podľa Frindrichovej sa ale Geodetický a kartografický úrad, ktorý je podriadenou inštitúciou ÚGKK, prihlásil do súťaže ako záujemca, aby dostala od Obstarávateľa SK podklady k tendru.

 

Obstarávateľ SK tendruje veci, z ktorých minimálne časť vie zabezpečiť štátny ÚGKK.

 

Predávate, alebo kupujete? Pridajte bezplatne svoj inzerát.

Pridaj inzerát