Iba pred pred pár dňami a niekoľko týždňov po parlamentných voľbách, konkrétne 23.3.2020 došlo ku odpredaju kedysi štátnych pozemkov, ktoré boli kedysi vodnou plochou. Upozornili nás na to nespokojní chatári zo Zajačej debry na Domaši. Čo sa vlastne stalo a ako k tomu došlo?
Chatári z Domaše zo zátoky Zajačia debra (k.ú. Holčíkovce) už niekoľko rokov sledujú kauzu výstavby luxusných chát, ktoré boli postavené vo vode na pláži. Stavebné pozemky na luxusné rezidencie sa vytvorili priamo na vodnej ploche Domaše, ktorá patrila štátu a ktorú spravoval Slovenský vodohospodársky podnik.
Na obrázku:
ohľad z dronu na štátny pozemok pred realizáciou
Na obrázku:
pohľad z vody na štátny pozemok pred realizáciou
Najprv to bola verejná pláž pri vode, kde desiatky rokov chodili celé generácie ľudí z okolitých chát. Mladí, starí, rodiny s deťmi aj jednotlivci. Zo dňa na deň na ich obľúbenej pláži a jedinom prístupe k vode vyrástol múr, ktorý bol zavezený hlinou, čím sa vytvoril stavebný pozemok priamo v Domaši.
Na obrázku:
takto vyzerala pláž niekedy
Na obrázku:
takto bol postavený múr a vytvorený priamo vo vode v Domaši stavebný pozemok
Na obrázku:
takéto dve luxusné chaty vyrástli na pozemku vytvorenom priamo vo vode v Domaši.
Na obrázku:
postavené luxusné chaty zachytené na videu dňa 29.1.2017
Na obrázku:
dve nové luxusné chaty aj na pozemkoch štátu na záberoch z dronu
Protesty nezabrali
Chatári zo Zajačej debry sa búrili a protestovali, ale všetky ich protesty boli márne. Vodohospodári celú výstavbu luxusných chát na štátnych pozemkoch vo vode posvätili.Z videozáznamu zverejnenom na internete dňa 29.1.2017 vyplýva, že chaty v danom čase už boli dokončené.
Nájomné zmluvy boli podpísané a v centrálnom registry zmlúv zverejnené až 9.2.2017 teda v čase, keď už bolo všetko postavené a zrealizované.
Nespokojných ľudí sa snažili naoko umlčať tým, že pozemok vlastníkom nových luxusných chát prenajali s podmienkou, že sa zaväzujú umožniť verejnosti prístup k vode.
Do zmlúv v Článku IV bod 5 dali vodohospodári takúto klauzulu:
Nájomca sa zaväzuje zabezpečiť voľný prístup k vode pre verejnosť, t. z., že z prístupovej cesty (parcela KN-C 309/14, vo vlastníctve obce Holčíkovce) umožní prístup k vode verejnosti cez pozemok, parcelu KN-C č. 310/4, ktorá je v jeho spoluvlastníckom podiele.
Dôkaz: Nájomná zmluva č. 1 zverejnená v centrálnom registry zmlúv
Dôkaz: Nájomná zmluva č.2 zverejnená v centrálnom registry zmlúv
Na obrázku:
chaty na podklade katastrálnej mapy
Vodohospodári zjavne oklamali chatárov aj verejnosť
Pri uzatvorení Nájomnej zmluvy ešte v roku 2017 bol cez Geometrický plán zmenený druh pozemku z vodnej plochy na plochu zastavanú a ostatnú. Jedným slovom, z vodnej plochy, ktorá tvorila súčasť Vodnej stavby Domaša odkrojili tú časť, kde vznikli dve úplne nové luxusné chaty.
To však nie je všetko. Ako sa teraz ukázalo, vodohospodári podviedli všetkých chatárov. Niekoľko týždňov po tohtoročných parlamentných voľbách, kokrétne dňa 3.4.2020 uzreli svetlo sveta nové zmluvy, ale tentoraz už nie nájomné, ale zmluvy kúpne. Tie vodohospodári podpísali dňa 23.3.2020.
Tým štátny podnik SVP definitívne odpredal pozemky, ktoré tvorili kedysi súčasť vodnej stavby Domaša vlastníkom luxusných chát. Zmluvy podpísal priamo riaditeľ SVP z Odštepného závodu Košice Ing. Roman Ivančo. Klauzula o prístupe verejnosti k vode zo zmluvy záhadne vypadla.
Dôkaz: Kúpna zmluva č.1 z 23.3.2020
Dôkaz: Kúpna zmluva č. 2 z 23.3.2020
Štátne je už súkromné, z prístupu verejnosti k vode ostal zdrap papiera. Myslíte si, že takéto niečo by bolo za normálnych okolností možné?
Ak máte pochybnosti o transparentnosti celého procesu v SVP tak nepochybujte. Vodohospodári dňa 3.10.2019 zaplatili súkromnej firme sumu vo výške 9.018 EUR za to, že u nich zavedenie a implementuje systém manažérstva proti korupcii podľa normy ISO. Nie vážení, ak si myslíte, že sa jedná o prvoaprílový žart, sklameme vás. Takáto zmluva skutočne existuje.
Dôkaz: Zmluva na zavedenie systému manažérstva proti korupcii
Posúďte nestranne vy, či peniaze investované do vyššej transparentnosti padli v štátnom podniku na úrodnú pôdu.
Súvisiace články, alebo ako vyzerá implementácia systému manažérstva proti korupcii v SVP v praxi si môžete prečítať aj v súvisiacich článkoch tu:
Biznis, ktorý môže zlikvidovať celý štátny podnik
SVP prenajl pozemok na luxusné chaty za 1,07 EUR
Klikateľné obrázky, zdroj chatári Zajačia debra: