Teplota vody 27,4 stupňov. Blíži sa diaľkové plávanie. Štartuje letné kino pod hviezdami na Dobrej.

Dnes je streda 3. júla 2024, meniny má Miloslav a zajtra Prokop.

Do začitaku prázdnin ostáva uplynul .

Z brehov Domaše sa začali likvidovať búdy, maringotky a prístrešky


19.02.2020 | Prevzaté z denníka Prešovský Korzár: DOMAŠA: Starostovia obcí v okolí vodnej nádrže Domaša žiadali od vlády pomoc pri odstraňovaní čiernych stavieb. Vláda dala tomuto návrhu zelenú a koncom minulého roka prijala plán na boj s čiernymi stavbami.

 

 

 

 

 

Po ich monitoringu má pristúpiť Slovenský vodohospodársky podnik (SVP), š. p., k podávaniu podnetov na stavebné úrady, aby mohli takéto nelegálne stavby odstrániť. Má tiež vysporiadať právne stavy.

 

V pondelok začali vodohospodári s odstraňovaním nelegálnych objektov z okolia vodnej stavby Veľká Domaša.

 

Čierne stavby majú zmiznúť do konca apríla, začiatok ich odstraňovania na Domaši bol na Kryme pri rekreačnej oblasti Nová Kelča (okres Vranov nad Topľou).

 

Starostovia odhadujú, že pri brehoch Domaše je približne tristo nelegálnych stavieb.

 

Nájsť vlastníkov je ťažké

 

Čierne stavby na Domaši

V okolí vodnej stavby Veľká Domaša sa nachádza približne 300 nelegálnych objektov, počet ktorých sa neustále mení.

 

Na pozemkoch v správe SVP, š. p., sa nachádza približne 270 objektov, z toho asi 90 objektov, ktorých vlastníci sú známi a 180 objektov nezistených vlastníkov.

 

Ďalšie objekty sa nachádzajú na území v správe jednotlivých obcí a urbárskych spoločenstiev.

 

Zdroj: SVP

 

Odstraňovanie sa začalo podľa plánu v pondelok. Na brehu Domaše nakladala ťažká technika obytné prívesy, unimobunky, rôzne búdy a podobne.

 

„Je veľmi náročné zamedziť tvorbe nelegálnych objektov a náš podnik nemá zákonné možnosti, ako sa s týmto vysporiadať. V prípade nelegálnych objektov, ktoré majú známeho majiteľa, sme túto skutočnosť oznamovali príslušným stavebným úradom, ktoré majú v tejto veci konať v zmysle zákona. Vo väčšine prípadov ide o neznámych vlastníkov a naši pracovníci vylepujú výzvy na odstránenie takýchto objektov. V spolupráci s políciou SR sa naši pracovníci pokúšali hlavne počas letnej turistickej sezóny identifikovať vlastníkov týchto objektov, no bohužiaľ, vo väčšine prípadov bezvýsledne," opísal problematiku hovorca SVP Marián Bocák.

 

Sú to nájdené veci

Hovorca vodohospodárov vysvetlil aj postup, ktorý nasleduje v prípade odstránenia objektov.

 

„Nelegálne objekty, na ktorých sa už aj opakovane nachádzajú výzvy na ich odstránenie, sú klasifikované ako nájdená vec a budú sústreďované na vopred určenom pozemku na jeden rok. Ak sa k nim dovtedy majiteľ neprihlási, prepadnú štátu resp. budú zlikvidované.

 

Bocák potvrdil, že spolupracovali aj so znalcami.

 

„Náš podnik v januári tohto roku zadal Ústavu súdneho znalectva pri STU v Bratislave zamerať a ohodnotiť jednotlivé nelegálne objekty pre účely ďalšieho nakladania s týmito objektami. V prípade, že sa do stanovenej lehoty prihlási majiteľ objektu, budú náklady vymáhané od tejto osoby, v opačnom prípade budú náklady znášať všetci daňoví poplatníci."

 

Virág: Postup už máme jasný

Po zasadnutí vlády v Stropkove prijali rozhodnutie o odstránení čiernych stavieb. Tento krok žiadali starostovia obcí v okolí Domaše.

 

Vláda ho schválila v decembri minulého roka na základe návrhu SVP, ktorý dané brehy spravuje a likvidáciu nelegálnych objektov vykonáva.

 

„Využívame postupy, ktoré nám súčasná legislatíva umožňuje. Samotný zákon, na ktorý čakáme a ktorý by riešil čierne stavby zatiaľ nebol prijatý,“ povedal technicko-prevádzkový riaditeľ SVP Pavel Virág.

 

Podľa jeho slov sa viaceré z objektov dostali do „legislatívnej diery“. Nespĺňajú kritériá stavieb. Postup, ktorý zvolil SVP, postihuje aj tieto objekty. Ide o rôzne chatrče vybudované bez papierov na brehoch vodnej nádrže.

 

SVP má termín na likvidáciu nelegálnych objektov do konca apríla.

 

„Ich stav je rôzny. Niektoré sa budú nakladať a odvážať ľahko, iné si vyžiadajú viac času,“ podotkol Virág s tým, že očakáva, že SVP stanovený termín dodrží.

 

Táto situácia s čiernymi stavbami sa tiahne tridsať rokov.

„V prvom rade vidím problém v nedostatočnej súčinnosti všetkých zložiek, ktoré sa na tomto procese majú podieľať. Nie je to len záležitosť Slovenského vodohospodárskeho podniku, ktorý je priamym správcom,“ reagoval Virág.

 

Doplnil, že táto situácia sa netýka len Domaše, ale viacerých vodných nádrží i vodných tokov a SVP chce takto zakročiť aj inde.

 

Neočakáva, že sa čierne stavby po odstránení vrátia naspäť. Odstraňovať ich môžu aj neskôr: „Postup už máme jasný. Pokiaľ sa nepodarí zistiť vlastníka tejto stavby, budeme pokračovať rovnakým spôsobom ako teraz.“

 

Vodohospodári by privítali zmenu zákona o stavebníctve, aby mohli takéto situácie riešiť efektívnejšie.

 

Suma za odstránenie objektov zatiaľ nie je známa, podľa vodohospodárov by sa mala pohybovať niekde medzi 400- až 500-tisíc eur.

 

Zaplatí ju štát, hoci predstava vodohospodárov je taká, že by sa na odstraňovaní nelegálnych objektov mali finančne podieľať aj ich majitelia.

 

„Nebolo by korektné, aby náklady na to, že niekto nerešpektuje zákony a my to naprávame, išli na vrub nás všetkých, ale mal by sa na tom podieľať aj ten, kto túto situáciu spôsobil.“

 

Starostovia: Sami by sme to nezvládli

Odhadom deväťdesiat percent objektov, identifikovaných ako nelegálne stavby, nespĺňa zákonnú definíciu stavby. Väčšinou ide o provizórne búdy.

 

Jednotlivé objekty a nájdené veci budú premiestnené na štátny pozemok v lokalite Petejovce v obci Turany nad Ondavou (okres Vranov nad Topľou).

 

Je to jedna z obcí pri Domaši, ktorá má problém s takýmito čiernymi stavbami.

 

„Som predsvedčený, že sa podarí udržať, aby nevznikali nové čierne stavby. Ak uvidia, že sa budú likvidovať chatky, tak si ich tam nikto nedovolí znovu stavať,“ povedal starosta Turian nad Ondavou Ján Jakubov (KDH).

 

Odstraňovanie začalo v stredisku Krym v oblasti Kelča.

 

Starostka obce Nová Kelča Mária Telepunová (nezávislá) netajila spokojnosť s tým, že sa konečne čistia tieto brehy.

 

Poukázala na neďalekú kultúrnu pamiatku - starý kostolík z pôvodnej obce Kelča. Doterajší stav brehov Domaše bol nedôstojný tohto navštevovaného miesta.

 

Starostka si vie na brehu predstaviť unifikované chatky, ktoré by obec prenajímala rybárom či rekreantom. S tým, že by platili za prenájom i poplatky za odpad.

 

„Zhodli sme sa na tom aj s kolegami. Viem si predstaviť, aby sa na týchto priľahlých pozemkoch pri vode vystavali nejaké drevené chatky, ktoré by sa mohli jednotlivým záujemcom prenajímať.“

 

Podľa Pavla Virága zo štátneho podniku SVP sú vodohospodári tejto myšlienke naklonení a „ak by bol zo strany obce záujem, po predložení takýchto návrhov sa k tomu vyjadríme a zhodnotíme, či je to možné“.



 

Predávate, alebo kupujete? Pridajte bezplatne svoj inzerát.

Pridaj inzerát