Júl - mesiac búrok a dovoleniek - Obec Kvakovce

Júl - mesiac búrok a dovoleniek

Júl je siedmy mesiac gregoriánskeho kalendára. Má 31 dní. V pôvodnom rímskom kalendári bol jeho názov Quintilis, teda "Piaty". V roku 44 pred Kr. bol Július Caesar zavraždený a potom rímsky senát na návrh Marka Antónia zmenil na jeho počesť názov mesiaca, v ktorom sa Július Caesar narodil, Quintilis na Julius. Mesiac júl, ktorý býva často najteplejším obdobím roka, má oddávna názov- je obdobím častých búrok. To, čo všetko nám môže priniesť vystihuje pranostika: Júl je vrkoč, upletený z horúčav a potu, z dažďa a búrok. Ľudia si všimli, že hoci dni sa od letného slnovratu skracujú, tepla naopak pribúda a poslali nám túto skúsenosť v pranostike: "Čo júl od dňa odtrhne, to na teple pridá".


Aj počas tohto mesiaca pokračuje pomedardovské upršané vlnenie, ktoré sa prejavuje hneď dvoma pocikanými obdobiami. To prvé môžeme postretnúť už koncom tohto týždňa, pretože Prokopa je 4. júla. Obdobie nesie názov prokopské dažde, ktoré sa podľa niektorých prognostikov počasia vyskytujú s pravdepodobnosťou 60 percent. Nie sú to iba dažde, pretože búrky a pľušte okolo Prokopa veľmi často prinášajú aj mohutné krupobitie a silné vetry. Mimochodom, boli to akurát prokopské dažde, ktoré v roku 1997 spôsobili ako v susednom Česku, hlavne na Morave, tak i u nás ničivé povodne. A ako keby prokopské dažde nestačili, ďalšou pohromou, ktorú má na nás júl v niektorých rokoch prichystanú, je čas magdalénskych dažďov. Aj tie sa na naše územie ustanovujú s pravdepodobnosťou až šesťdesiat percent a vyskytujú sa okolo menín Magdalény (22. 7.). Jedna z najznámejších pranostík hovorí: V deň Márie Magdalény rado poprcháva, lebo ona svojho pána Ježiša oplakáva. Ibaže, júl je nielen časom dáždnikov ale aj slnečníkov.

Tie môžu byť aktuálne okolo 13. júla, kedy majú meniny Margity - podľa nich sa vľúdne teplé počasie nazýva aj margitovským letom a predpoklad jeho príchodu sa pohybuje okolo 70 percent. Margite sa prisudzuje, že z vriec vysýpa muchy, do žita hádže kosák a zároveň štartuje najhorúcejšie obdobie roka, známe oddávna ako psie dni. Je to čas slávnych rozpálených kanikúl a trvá niekedy až do konca augusta. Psie dni majú svoj júlový vrchol okolo 26. 7., kedy s pravdepodobnosťou sedemdesiat percent prichádza všetkými veľmi obľúbené leto svätej Anny. Hoci sa vraj akurát v tento deň zo svetla dňa stráca po letnom slnovrate už celá hodina a platí už aj: Svätá Anna - chladno zrána, pekné dni trvajú a počasie býva stabilnejšie ako predtým, preto práve v tomto období vrcholí v Európe aj čas dovoleniek.